Δευτέρα 1 Απριλίου 2013

ΑΟΚ- Απόλλων Σμύρνης 1-3: Το πάλεψε περισσότερο με 10 παίκτες

ΑΟΚ- Απόλλων Σμύρνης 1-3: Το πάλεψε περισσότερο με 10 παίκτες Ο ΑΟΚ έκανε μεγάλη προσπάθεια όταν έμεινε με 10 παίκτες αλλά ήταν άτυχος σ` ένα δραματικό παιχνίδι χθες το απόγευμα στο «Ανθή Καραγιάννη». Πλήρωσε κάποια κενά στην άμυνα και την ηλίθια αποβολή του Ουσμάν Μπάρι. Πάντως στο τέλος ο κόσμος χειροκρότησε την προσπάθεια του β` μέρους. Ο Γιώργος Μαραντάς στο ντεμπούτο του στον πάγκο του ΑΟΚ, χρησιμοποίησε τον Αποστολίδη στη θέση του τερματοφύλακα. Στην άμυνα δεξιά ο Παγώνης, αριστερά ο Καλαγκάνης. Δυο στόπερ ο Τριποτσέρης με τον Μαραγκό.
Δυο αμυντικοί μέσοι ο Ντουτσαρίδης και ο Κοτίτσας. Δεξιά στην μεσοεπιθετική γραμμή ο Ντος Σάντος και αριστερά ο Πλιάγκας. Ελεύθερος στον κάθετο άξονα ο Ουσμάν Μπάρι. Ντεμπούτο στη βασική ενδεκάδα ο Θεοδωρίδης που στα Ψαχνά είχε παίξει ως αλλαγή. Στη σύνθεση του Απόλλωνα δυο πρώην παίκτες του ΑΟΚ, ο Χατζηζήσης πλάγια στα δεξιά της άμυνας και ο Δεληζήσης στόπερ.
Στον πάγκο ο Σωτήρης Λεοντίου που και αυτός πέρασε από το ρόστερ του ΑΟΚ, πριν από 3 χρόνια περίπου.
Στα πρώτα 45 λεπτά ο Απόλλων έπαιξε επιθετικά από την έναρξη του αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί στο 28`. Από εκεί και μετά ο ΑΟΚ δε μπόρεσε να δημιουργήσει κάτι καλό ενώ ο Θεοδωρίδης έχασε μια σπουδαία ευκαιρία στα πρώτα λεπτά.
Γενικά ο Απόλλων ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο. Στην αρχή της επανάληψης ο Μαραγκός έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει ενώ ο Γρηγόρης Παπαδόπουλος ήταν η πρώτη κίνηση από τον πάγκο στη θέση του Ντος Σάντος.
Το δίλεπτο 60`-61` ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα. Κόκκινη ο Ουσμάν και δοκάρι ο Θεοδωρίδης. Ο ΑΟΚ πάλεψε μέχρι το τέλος αλλά ήταν πολύ δύσκολο να αλλάξει την εις βάρος του κατάσταση, με παίκτη λιγότερο. Ισοφάρισε αλλά δέχτηκε το δεύτερο γκολ αμέσως. Άτυχος προς το τέλος με το δοκάρι του Παπαδόπουλου.
Το φιλμ του αγώνα
7` Ο Μανιάς πλασάρει από κοντά άουτ για να χαθεί η πρώτη μεγάλη ευκαιρία.
9` Πλασέ του Διαμάντη απόκρουση του Αποστολίδη, κεφαλιά του Διαμάντη μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Αποστολίδης.
11` Σουτ Πλιάγκα κόντρα σε αμυντικό, ο Θεοδωρίδης αστοχεί από πολύ κοντά.
18` Σέντρα Χατζηζήση κεφαλιά Τσιλιγκίρη, σπουδαία απόκρουση σε κόρνερ του Αποστολίδη.
20` Κόρνερ Πλιάγκα, κεφαλιά Μαραγκού απόκρουση του Γουμάγια σε κόρνερ.
28` Πάσα Φαρινόλα, σουτ του Μανιά το 0-1.
48` Ο Μαραγκός αστοχεί από πολύ κοντά με σουτ, μετά από φάουλ του Πλιάγκα.
61` Ο Θεοδωρίδης σουτ στο δεξί κάθετο δοκάρι, από σέντρα σουτ του Καλαγκάνη και κόντρα σε αμυντικό.
79` Ο Γρηγόρης Παπαδόπουλος με σουτ μέσα από την περιοχή το 1-1.
80` Ο Τσιλιγκίρης πλασάρει πρώτα στο αριστερό κάθετο δοκάρι και μετά σε κενή εστία το 1-2.
82` Σουτ Παπαδόπουλο στο αριστερό κάθετο δοκάρι, στην επαναφορά σουτ Ντουτσαρίδη απόκρουση του Γουμάγια.
93` Ο Κατσίκης από πλάγια θέση πέρασε τον Αποστολίδη και έκανε το 1-3. Στην αρχή της φάσης, υποψία για οφσάιντ.
Ο διαιτητής Φουκάκης από την Κρήτη έδειξε κίτρινες κάρτες τους: Ουσμάν, Φαρινόλα, Καλαγκάνη, Τριποτσέρη, Στο 60` αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη αδικαιολόγητα ο Ουσμάν Μπάρι.
ΑΟΚ: 1 Αποστολίδης, 25 Κοτίτσας, 33 Καλαγκάνης, 16 Μαραγκός, 28 Ντουτσαρίδης, 3 Παγώνης, 11 Πλιάγκας, 26 Θεοδωρίδης, 2 Τριποτσέρης, 17 Ντος Σάντος, 21 Ουσμάν Μπάρι.
Αλλαγές
56` Παπαδόπουλος στη θέση του Ντος Σάντος
68` Ντόσης στη θέση του Πλιάγκα
78` Τάσιτς στη θέση του Κοτίτσα
Πάγκος: 79 Τάσιτς, 92 Μπρατσιάνι, 4 Κάργας, 30 Σουλογάνης, 23 Κούτεφ, 20 Παπαδόπουλος, 99 Ντόσης.
Απόλλων Σμύρνης: 20 Γουμάγιας, 2 Χατζηζήσης, 11 Διαμάντης, 5 Δεληζήσης, 21 Ιασωνίδης, 8 Ρόβας, 7 Κατσίκης, 25 Καμαρά, 33 Μανιάς, 13 Φαρινόλα, 14 Τσιλιγκίρης.
Αλλαγές
63` Λεοντίου στη θέση το Φαρινόλα
84` Κιάσσος στη θέση του Τσιλιγκίρη.
90` Καραδέμητρος στη θέση του Ρόβα
Πάγκος: 22 Αθανασίου, 23 Χιντζίδης, 4 Κύργιας, 55 Λεοντίου, 10 Καραδέμητρος, 9 Καραμαλίκης, 26 Κιάσσος.