Δευτέρα 21 Ιανουαρίου 2013

Ρέθυμνο – Ένωση 88-79

Αυτή ήταν η όγδοη νίκη του στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ και πέμπτη εντός έδρας, με την Καβάλα να γνωρίζει την δέκατη ήττα της σε 13 ματς.
Ο Γκρεγκόρ με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 0-5 για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Πέτγουεϊ μείωσε σε 2-5. Ο Αμερικανός του Ρεθύμνου είναι εκείνος που μείωσε σε 5-8, με τον Κάρτερ έπειτα από κάρφωμα να σημειώνει το 8-11, στο έκτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Αγγελόπουλος με 2/2 βολές πέτυχε το 10-13 και ο Κόμματος στο 7ο λεπτό έκανε το 14-15, μειώνοντας για τους γηπεδούχους.
Ο Πέτγουεϊ με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 16-17 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 22-19, ύστερα από 1/2 βολές του Χριστόφορου Στεφανίδη. Στην δεύτερη περίοδο, το Ρέθυμνο θα διατηρήσει
το προβάδισμα του και με τον Πάνο θα αποσπαστεί με πέντε πόντους (30-25), ενώ ο Κόλιμον με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους (33-25).
Ο Ντούβνιακ με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους 13 πόντους, με τον Μίτροβιτς έπειτα από δύο διαδοχικά εύστοχα σουτ τριών πόντων να ρίχνει την διαφορά στους εννέα πόντους (40-31). Ο Πάνος με κάρφωμα σημείωσε το 42-37 και ο Ντούβνιακ με τρίποντο έκανε το 45-37 για να πάνε τελικά οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 47-39, ύστερα από κάρφωμα του Πάνου.

Διατήρησε το προβάδισμα
Στην τρίτη περίοδο, ο Ατσάρα μείωσε σε 49-43, ενώ ο Πέτγουεϊ ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους για τους γηπεδούχους (53-45). Ο Μίτροβιτς πέτυχε το 53-47 και ο Πέτγουεϊ ξανά σημείωσε το 55-47. Ο Ντούβνιακ σημείωσε το 57-47, ενώ με την εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 58-47.
Ο Χορν ανέβασε την διαφορά στους 15 πόντους (62-47), με τον Πέτγουεϊ έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους 19 πόντους (66-47). Ο Πάνος μείωσε σε 67-50 και ο ίδιος παίκτης έκανε το 67-52, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 70-56 για τους γηπεδούχους. Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, η Καβάλας πίεσε.
Σταδιακά οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν την διαφορά τους από τους Κρητικούς. Ο Πέτγουεϊ για το Ρέθυμνο σημείωσε το 74-66 και ο Μανωλόπουλος μείωσε σε 74-68, τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Μίτροβιτς με 2/2 βολές πέτυχε το 74-70 και ο Αγγελόπουλος ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους (76-70). Ο Κόλεμαν κάρφωσε και έκανε το 79-73 για να φτάσει τελικά το Ρέθυμνο στο θετικό αποτέλεσμα με 88-79.
Τα δεκάλεπτα: 22-19, 47-39, 70-56, 88-79.
Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χορν 13(1), Καλλινικίδης, Κόλιμον 6(2), Αγγελόπουλος 4, Τσόχλας 3(1), Ντούβνιακ 23(2), Κόμματος 9(1), Κάρτερ 4, Λάτοβιτς 7(1), Πέτγουεϊ 19(1), Σιζόπουλος.
Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος 17, Γκρεγκόρ 8(2), Καλαμπάκας 5(1), Μανωλόπουλος 5, Στυλιανού, Στεφανίδης 3, Μιλόσεβιτς 6, Βελισσαρίου, Μίτροβιτς 24(4), Κρστέβσκι, Κόλεμαν 7, Ατσάρα 4.